Szukaj w tym blogu

Sonntag, 27. November 2016

Stroik adwentowy - DIY


Dziś poczyniłam pierwsze przygotowania do Świąt i zrobiłam stroik. W planach miałam zrobienie wieńca z gałązek świerku, jednak w lesie znalazłam duży kawałek kory, który posłużył mi za podkład do zrobienia stroika.

Dodatkowo z darów natury, które znalazłam w lesie wykorzystałam: mech, owoce głodu, owoce dzikiej róży, gałęzie modrzewia wraz z szyszkami. Jeśli ma być na bogato, to można dodatkowo przyozdobić stroik suszonymi plastrami pomarańczy i laskami cynamonu. 
Ważne jest, żeby od czasu do czasu zraszać mech wodą, wtedy na długo pozostanie świeży.





Powodzenia :-)



Donnerstag, 17. November 2016

Jak przygotować się na opady śniegu i brak prądu?



W miastach ludzie przygotowują się do zimy zmieniając opony z letnich na zimowe, a ludzie ze wsi, robiąc zapasy stulecia. Zima to czas szczególny na naszym odludziu, ryzykiem jest pójście na żywioł. Gdy zasypie nas śnieg, sprawdza się mój zmysł organizacyjny i wczesne przygotowanie. Brzmi trochę, jak obóz przetrwania i po części nim jest:-) Mam kilka sprawdzonych sposobów na to, jak przetrwać ten okres bez uszczerbku na zdrowiu oraz nie trącąc zbytnio na wadze:-)

1. Ułóżcie menu
Wyszukajcie kilka dań, które będziecie jeść, gdy Was zasypie śnieg. Chodzi o takie dania, które nie bazują na produktach z zamrażalnika, czy też z lodówki. Na mojej liście znajduje się, np. makaron z sosem pomidorowym, cebulą, czosnkiem, tuńczykiem oraz oliwkami. Danie to przygotowuje się z produktach suchych oraz z puszki, jednak nie jest przetworzone. Świetnie sprawdzą się dania z ziemniaków oraz potrawy mączne.

2. Robimy zakupy

Zróbcie listę zakupów potrzebnych do przyrządzenia tych dań. Przejdźcie się po domu z kartką i długopisem i spiszcie co uważacie za  niezbędne, np. wodę . A następnie zróbcie zakupy!

3. Zapomnijcie o zamrażalniku
Nie liczcie za bardzo na zapasy znajdujące się w zamrażalniku. Zamrażalnik, to przydatne urządzenie, gdy mamy prąd. Podczas mocnych opadów śniegu, często go jednak przez kilka dni brak. W drodze wyjątku, gdy panuje dosyć stabilna temperatura minusowa na zewnątrz, przenieście tam swoje zapasy.

4. Apteczka

Przejrzyjcie Waszą apteczkę i uzupełnijcie ją. Ważne, żeby znalazły się w niej lekarstwa przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, spray na oparzenia, syrop na kaszel, coś przeciw biegunce, bandaż i plastry.

5. Lista zakupów na szybko
Warto mieć przygotowana listę najpotrzebniejszych produktów świeżych, np jajek, owoców, chleba oraz tych rzeczy, które będą Wam potrzebne dodatkowo do przyrządzenia Waszych dań. W momencie, gdy wiecie, że sypie bardzo mocno, nocka zbliża wielkimi krokami, jedzcie na sygnale do sklepu i kupcie to co najważniejsze. Nie zapomnijcie o przygotowaniu na tą sytuację gotówki.

6. Zakwas, suche drożdże

Zdobądźcie umiejętność wypieku chleba. W razie, gdy zabraknie Wam chleba, upieczecie go bez problemu samemu. Nie bazowała bym tutaj na drożdżach piekarskich, bo jak wiadomo ich przydatność jest krótka. Jeżeli już umiecie piec chleby, to przygotujcie wcześniej zakwas albo kupcie suche drożdże.

7. Chleb z patelni
Opcją dla chleba jest upieczony chleb na patelni, tzw. podpłomyk. Wyszukajcie z zawczasu przepis na niego z internetu.

8. Piec gazowy / Ognisko
Wyjdźmy z założenia, że nie ma prądu, a macie piec elektryczny. Jedynym ratunkiem będzie  zaopatrzenie się na ryneczku w  małą kuchenkę gazową wraz z pełną butlą. Chleba wprawdzie na niej nie upieczecie, jednak obiad, czy wodę na herbatę ugotujecie. Warto rozejrzeć się za używaną kuchenka gazowa na Skupie surowców wtórnych. Ja mam kuchenkę własnie stamtąd, za jedyne 150 zł. Korzystam z niej własnie w takich sytuacjach. Nie macie dodatkowej kuchenki gazowej? Nie traćcie nadziei. W najgorszym przypadku możecie rozpalić ognisko, zbudować z cegłówek komin, nałożyć na niego kratkę od grilla i postawić na niej garnek, albo rozpalić grilla.

9. Świeczki / Lampa naftowa
Siedzenie po ciemku nie sprawia żadnej przyjemności. Pora cofnąć się do czasów naszych przodków i zakupić lampę naftowa i naftę. Sprawdzą się również świeczki oraz znicze (te drugie kopcą wprawdzie, ale długu się palą).

10. Woda do kąpieli

Zaopatrzcie się w kilka butli 5 l z wodą. Przyda się ona do kąpieli. Bez prądu, nie będzie ciepłej wody, a najprawdopodobniej nie będziecie mieć w ogóle wody, ponieważ Wasza pompa (hydrofornia) przestanie ją pompować. I tu przyda się Wam duża miska, garnek oraz myjka. Zapomnijcie o kąpieli w wannie. Podgrzewamy wodę w garnku, przelewamy ją do miski i obmywamy się myjką. Jak musicie umyć głowę, to nachylcie głowę nad dużą miską i polewajcie włosy wodą z małego garnuszka. Sprawdziłam, polecam;-)

11. Konserwy / Przetwory
Konserwy oraz przetwory trzeba mieć. Nie leńcie się, Pora zrobić bigos i głąbki do słoika.

13. Karta do komórki

Pamiętajcie o zakupieniu dodatkowej karty do komórki. Bo na co Wam komórka, gdy nie macie nic na karcie?

14. Ładowarka do samochodu
Prądu brak, komórka ma pustą baterię. Ratunkiem okaże się ładowarka do samochodu 12 V.

15. Numer do Gminy
Spiszcie sobie najważniejsze numery, np. do Gminy. Będzie on Wam potrzebny, żeby zgłosić drogę do odśnieżenia oraz numer do Energetyki (w razie braku prądu).

16. Zapałki
Jeżeli palicie w kominku, pamiętajcie o kupnie zapałek.

17. Spiszcie moje porady
Spiszcie moje porady na kartce, bo nie wiadomo, czy będziecie mieć dostęp do internetu. A nuż którąś się przyda :-)